3 nowe funkcjonalności !!!

3 nowe funkcjonalności !!!

W połowie sierpnia Algorand ogłosił że wprowadza 3 ważne rozszerzenia do swojej platformy.

  • ReKeying, czyli funkcjonalność, która umożliwia użytkownikom podmianę klucza prywatnego, bez konieczności zmiany adresu publicznego.
  • Fast Catchup, co to jest? W przypadku gdy chcesz prowadzić węzeł, (np jako programista, będzie Ci on niezbędny) może zniechęcić Cię czas niezbędny na synchronizację. Musisz poczekać, aż węzeł zsynchronizuje się z resztą sieci, zanim będzie można dokonywać transakcji. Synchronizacja wymaga, aby węzeł weryfikował każdy blok w historii łańcucha bloków, co może zająć godziny lub nawet całe dni, w zależności od tego, jak długa jest historia łańcucha bloków. Fast Catchup znosi to ograniczenie, synchronizować możesz się N blocków wstecz – sam zdefiniujesz ile.
  • Stateful Smart Contracts, czyli smart kontrakty z globalną pamięcią. Dotychczas ASC1, czyli Algorand Smart Contracts, bazowały na warstwie pierwszej, dawały benefity, związane z bezpieczeństwem, szybkością i niskimi kosztami, które oferuje layer-1 dla Algorand . Jednak są to smart kontrakty z ograniczoną funkcjonalnością. Obecnie, rozszrezenie o Stateful SmartContracts daje możliwość by smart kontrakty przechowywały globalny stan, swoistego rodzaju pamięć, która może być dostępna z poziomu innych smart kontraktów. Dość mocno rozszerza to możliwości tego co można zbudować na bazie platformy Algorand.

Ze wspomnianych 3 nowości, wszystkie są fajne, natomiast Rekeying to moim zdaniem bardzo obiecująca funkcja, gdyż umożliwia np masową migrację użytkowników z platform scentralizowanych (Social Media, Banking, duże przedsiębiorstwa) do blockchain. Jak? Np tak, że za pomocą funkcji, które wcześniej Algorand ufundował Grantami dla zespołu AIKON (ORE ID). Dzięki ORE ID możliwe będzie migrowanie milionów użytkowników ze scentralizowanych bazy danych, na podstawie unikalnego wyróżnika dla użytkownika, np ich adresu email. Taki użytkownik będzie miał z automatu założone konto na blockchainie Algorand. Aby zyskał do niego pełny dostęp (dostęp do klucza prywatnego = czyli do środków) zachowując jednocześnie swoj adres publiczny, będzie mógł to zrobić dzięki funkcji reKeying. Zastosowań jest więcej i poświęcem temu osobny wpis, ale ten use-case fascynuje mnie najbardziej.

Stateful Smart Contracts, czyli krok w kierunku łatwego tworzenia aplikacji #DeFi dla programistów. dAppy takie jak UniSwap, czy System do głosowania będą mogły zostać zbudowane z łatwością i to tak by działały w sposób zdecentralizowany. Wiele innych aplikacji może powstać, dzięki tym nowym smart kontraktom. Oczywiście czekamy na ASC2, i Clarity, czyli Smart Kontrakty na warstawie 2 (ASC2) oraz wspólną pracę BlockStack i Algorand nad kolejnymi językami programowania, które jeszcze bardziej rozszerzą możliwości, które oferuje Algorand. Obecne rozszerzenie o Smart Kontrakty z pamięcią z pewnością pokażą na co stać Algorand jako platformę pod Dapps i DeFi, ale najlepsze jeszcze ciągle przed nami.

Fast catchup, dzięki tej funkcji developer nie będzie już ograniczony koniecznością wykorzystywania dużej przestrzeni dyskowej by zbudować węzeł. Nie będzie też zniechęcony koniecznością czekania wielu godzin lub dni na synchronizację blockchaina od wezła 1. Z pewnością kilku developerów więcej zdecyduje się dzięki temu budować na bazie platformy Algorand.

Zapraszam to pełnego artykułu tutaj, gdzie ten wątek rozwijam dużo szerzej.

Zachęcam również do śledzenia mojego kanału na YouTube. Tam sporo informacji na temat Algorand i innych wartościowych projektów. Staram się każdy z filmów wideo zaopatrzeć w grafikę oraz linki do materiałów, które wykorzystywałem budując moje analizy.

Andrzej