5 projektów

5 projektów

cześć, w ostatnim filmie omawiam kilka interesujących projektów, które budują się na bazie Algorand. Najlepiej abyście zerkneli na moje video, bo słowem mówionym duże lepiej jest mi to opisać niż słowem pisanym 🙂

Ale jeśli nie wiecie czy warto inwestować godzinę Waszego cennego czasu na ten film, to tu jest krótkie streszczenie. Być może któryś z tematów Was zainteresuje.

Pod filmami zacząłem również umieszczać Agendę, więc jeszcze łatwiej dostaniecie się do startu poszczególnego tematu.

TEAMAT 1: USDC I Circle. Czyli po kilku miesiącach pracy Circle uruchomiło na bazie Algorand USDC. USDC to jeden z najszybciej rosnących stablecoins. Obecnie jego kapitalizacja jest bliska 2B USD, i odnotowuje w tym zakresie 4x wzrost od początku roku 2020. Tak szybki wzrost oczywiście powoduje że koszty które USDC ma rezydując na Eth są problematyczne. Dodatkowo wejściem z Eth na Algorand, Circle otwiera nowy rozdział dla tego stablecoina, a mianowicie – interoperacyjność między różnymi chainami. Możemy się domyślać że Algorand nie jest ostatnim z blockchainów który przywita USDC. Algorand jako platforma #DeFi na pewno skorzysta na tak istotnym rozszerzeniu. USDC na pewno zyska szybkość, bezpieczeństwo dzięki Algorand. W filmie mówię do czego to dalej można wykorzystać.

TEMAT 2: JellySWAP, czyli widzimy zdecentralizowane podejście do wymiany wartości między różnymi sieciami. JellySwap umożliw konwersję np BTC na Algo lub Algo na ETH, u zbuduje tego rodzaju swapy w sposób zdecentralizowany. Mega fajna rzecz.

TEMAT 3: AlgoDesk otrzymał od Algorand Grant na zbudowanie webowego interfejsu do budowania Algorandowych tokenów, czyli Algorand Standard Assets, oraz webowego dostępu dla developerów do tworzenia smart kontraktów w oparciu o Teal. Trochę się tym pobawiłem, próbując zbudować swoj JelleySwap (bez sukcesu;) oraz swojego bitcoina (ABTC), z połowicznym sukcesem. Zapraszam na tą historię :

TEMAT 4: ReKeying : czyli tajna broń Algorand by migrować miliony użytkowników z innych platforma do Algorand, oraz by zachować przy tym dostęp do kluczy prytatnych w rękach użytkownia końcowego. Obecnie reKeying jako funkcja wchodzi również w zwykły porftel mobilny Algo Mobile wallet, by każdy manualnie mógł podmienić swój klucz prywatny przy zachowaniu tego samego klucza publicznego, jeśli z jakiś względów widzi taką potrzebę.

TEMAT 5: CBDC I SOV, czyli pierwsza waluta cyfrowa banków centralnych, w tym przypadku Wyspy Marszala, przygotowuje się do pierwszej aukcji dla SOV (nazwa monety). W filmie przyglądam się osobą które będą w ten proces zaangażowane jako komisja – jedna z tych osób wcześniej zasiadła przez wiele lat jako sekretarz Generalny w BIS = Bank Rozrachunków Międzynarodowych, lub jak jak to wolę nazywać = Bank Centralny Banków Centralnych. Czy mamy tu małe pole doświadczalne (SOV) pod jakiś większy eksperyment z CBDC?

Zapraszam na wszystkie przemyślenia 🙂

Film poniżej