Akcje na Blockchain

Akcje na Blockchain

Jeden z ostatnich ciekawych nisów, który trafił w moje ręce to są mikro akcje gigantów technologicznych na blockchainie.

IMBR, czyli International Blockchain Monetary Reserve, buduje swoistego rodzaju walutę rezerwową dla obszaru Azji Południowo – Wschodniej. Waluta ta nazywa się ARCC (Asia Reserve Currency Coin) i ma stworzyć system zachęt i wymiany oraz przechowywania wartości, dla społeczności z tamtego obszaru, która została wykluczona z tradycyjnego systemu finansowego, na skutek szybko i nierówno postępującej urbanizacji. Mówiłem o tym w filmi.

Jednym ze sposobów by umożliwić tej społeczności wychodzenie z ubóstwa, ze słumsów i pomóc w gromadzeniu majątków ma być właśnie ARCC, ale również dostęp do bardziej tradycyjnych instrumentów, jak papiery wartościowo.

Tu powstaje pytanie, jak umożliwić zakup akcji Tesli, Apple czy Google, które kosztują setki usd za akcje lub więcej, dla społeczności w której takie pieniądze to gigantyczne kwoty.

Wykorzystano blockchain Algorand, by z jeden strony dać możliwość podziału takich akcji na mikro części (1/10000 część zwykłej akcji), a z drugiej strony zlikwidować granice infrastrukruralne, które przy tego rodzaju inwestycjach by istaniały. MeseIO dostarcza właśnie tego rodzaju platformę, która dołączy do szerszej wizji budowanej wokół ARCC.

Na tą chwilę na platformie widzimy też BTC, ETH, ALGO, ARCC z typowych coinów ze świata kryptowalut, ale również

  • MMSFT (micro-Microsoft)
  • MAMSN (micro-Amazon)
  • MTWTR (micro-Tweeter)
  • MNFLX (micro-Netflix)
  • MGOOGL (micro-Google)
  • MAAPL (micro-Apple)
  • MTSLA (micro-Tesla)

Gdzie każda Mxxxx to jedna daiesięciotycięczna część zwykłej akcji.

Intersujące jest również to że akcje te można przechowywać w tradycyjnym Algo Wallet, który jest mobilnym porfelem Algorand, do przechowywania Algo tokenów. Wieć niniejszym widzimy jeden z pierwszych (pierwszy?) przypadek tokenizacji i udstępnienia akcji gigantów technologicznych poprzez blockchain.

ciekawe jak dalej tej trend będzie się rozwijał.

W tym filmie poruszam głębiej ten temat.

Andrzej