Algorand 2.0 weszło na produkcję pod koniec roku 2019. Poświęciłem trochę czasu i miejsca w materiałach wideo by omówić, co niesie ta platforma, w swoim rozszerzonym zakresie, natomiast niniejszym wpisem chciałbym dodać perspektywę pisaną 🙂
Algorand 2.0 dodaje trzy nowe, kluczowe funkcjonalności:
- Algorand Standard Assets: będące standardem, umożliwiającym tworzenie i wydawanie nowych tokenów, na bazie platformy Algorand. Nic nowego? Nie całkiem, są one wbudowane w Warstwę-1. Implikacje są znaczące.
- Inteligentne kontrakty na Warstwie-1 oraz niekompletny w sensie Turinga język skryptowy TEAL. Czyż nie zaskakujące jest to, że zdobywca nagrody Turing’a decyduje się zbudować język nie kompletny w ujęciu Turinga? W rzeczy samej.
- Atomic Transfers, bezpieczny transfer aktywów, wbudowany również w warstwę-1. Nie należy jednak mylić ich z Atomic Swaps, znanymi z innych platform, tu również mówimy o implementacje na najniższej warstwie protokołu.

Nowa wersja Algorand robi duży krok na przód vs poprzednik, adresując niektóre z moich wcześniejszych obaw opisanych w moich innych analizach tej platformy.
Smart Kontrakty na Warsawie-1 (ASC1)
Naturalnie myślimy, że inteligentne kontrakty są rozwiązaniami Warstwy-2, bo inne platformy nas do takiego myślenia przyzwyczaiły, ale Algorand łamie tą zasadę, poprzez wprowadzenie smart kontraktów na bazowej warstwie i zapewnienia, że możemy się tam posługiwać prostym językiem TEAL.
Algorand wierzy, że języki kompletne w sensie Turinga nie są konieczne dla większości przypadków użycia blockchaina. Kompletne języki Turinga wprowadzają dodatkową warstwę dla potencjalnych ataków i dodatkowo eskalują problemy z wydajnością.
Algorand Standard Assets (ASA)
ASA zapewnia ustandaryzowany mechanizm, aby na Warstwie-1 można było zapisywać i przechowywać dowolny rodzaj cyfrowych zasobów, takich jak: waluty, tokeny użytkowe, stablecoiny, stokenizowane nieruchomości, artefakty w grach komputerowych, bilety, dzieła sztuki czy papiery wartościowe.
Atomic Transfers
Atomic Transfers pozwalają na to aby grupy transakcji były zatwierdzane w tym samym czasie – bądź wcale.
Atomic transfers są trzecią funkcjonalnością dostępną wraz z Algorand 2.0. Są one bezpiecznym sposobem na przesyłanie wielu zasobów pomiędzy stronami (nie należy mylić ich z innymi znanymi rozwiązaniami Atomic Swap). Jaka jest różnica?
CO DALEJ?
CIeszę się, że Algorand wnosi do tematu nowe podejście i nie idzie na kompromisy, jeśli chodzi o adresowanie trylematu blockchaina (decentralizacja / szybkość / bezpieczeństwo).
Myślę, że to w długiej perspektywie okaże się właściwa droga.
Na roadmapie Algorand jest jeszcze sporo innowacji. W kolejnym wpisie omówię ich podejście do interoperacyjności i łańcuchów prywatnych (co-chains). Poniżej zamieszczam również zwiastun, tego nad czym zespół ciągle jeszcze pracuje – wspominam o tym w zalinkowanym materiale video.
Tutaj znajdziesz szersze omówienie Algorand 2.0 – na portalu tokeny.pl
Andrzej_0xa0