Algorand 2021

Algorand 2021

Algorand, czyli platforma do smart-kontraktów, oparta o mechanizm zabezpieczenia sieci Pure Proof of Stake, umożliwia przetwarzanie 1k transakacji na sekundę. Wydawało by si,ę że są to wartości wystarczające, wielokrotnie przewyższające możliwości, które na tą chwilę oferuje choćby Bitcoin czy Ethereum. Jednocześnie szybkość postępującej adopcji dla rozwiązania Algorand sprawia, że w nadchodzącym roku obecne przepustowości sieci Algorand mogą okazać się niewystarczające. Przyglądnijmy się w jaki sposób sieć Algorand jest wykorzystywana dziś, i jakie są plany na nadchodzące lata.

Algorand dziś

Chyba najlepiej ocenić poziom realnej adopcji Algorand, patrząc na AlgoExplorer, który daje wgląd w główne parametry platformy Algorand, oraz we wszystkie transakcje odbywające się na tej sieci.

Na moment pisania tego Artykułu, Algorand przetwarza około 6.8 realnych transakcji na sekundę, czyli około 590 tyś. transakcji na dzień, co daje 17M transakcji na miesiąc. Mówimy tu o rzeczywistych przepustowościach tej sieci, które wspiera biznesowe transakcje, z takich aplikacji jak Props czy też PlanetWatch (omawiam je na kanale YouTube).

Jeszcze rok temu – Algorand przetwarzał raptem 100 tyś tranksakcji ma miesiąc, co obecnie daje 170x wzrost w porównaniu z 17M miesięcznych transakcji na grudzień 2020. Jest to dość gigantyczny wzrost, ale co jest najbardziej fascynujące, to gro tych transakcji to są transakcje wygenerowane przez zaledwie 2 biznesowe aplikacje. Weźmy pod uwagę, że Silvio Micali zapowiada, że obecnie ponad 500 różnych projektów buduje swoje rozwiązania na bazie Algorand, i część z nich ujrzy światło dzienne w kolejnym roku. Więc jeśli 2 aplikacje potrafią wygenerować tak znaczący ruch na sieci Algorand, to aż ciarki przechodzą, gdy pomyślimy o liczbie nie dwóch, a pięciuset aplikacji uruchomianych na Algorand w nadchodzącym czasie.

Poziom adopcji najlepiej śledzić samemu (w myśl założenia “don’t trust, verify”) i na bieżąco obserwować kto i jakie transakcje wpuścił już na blockchain Algorand.

To również jest widoczne w AlgoExploerze.

Aby przygotować się na masowy napływ nowych aplikacji (o tym za chwilę) Algorand planuje upgrade sieci w 2021, który poprawi główne parametry tej zdecentralizowanej sieci, a mianowicie:

 • Czas zaproponowania kolejnego bloku. Jest to czas potrzebny na zbudowanie bloku i “zapakowanie” do niego bierzących transakcji. Taki blok staje się kandydatem na by został dodany do łańcucha bloków.
 • Czas finalizacji bloku. Jest to czas potrzebny na weryfikacje poprawności bloku przez węzły w sieci, a następnie trwałe (nieodwołalne) dodanie takiego bloku (i zawartych w nim transakcji) do łańcucha blocków.
 • Ilość przetwarzanych transakcji na sekundę (TPS). Czyli uśredniona ilość transakcji, które zostały nieodwołalnie utrwalone na blockchainie Algorand.

Obecnie, parametry związane z szybkością sieci Algorand to:

 • czas zaproponowania bloku = 0.5 sec
  • PLAN na 2021: bez zmian = 0.5 sec
 • czas finalizacji bloku: = 4.5 sekundy
  • PLAN na 2021 = 2.5 sekundy
 • ilość transakcji na sekundę = 1000 TPS
  • PLAN na 2021 = 46,000 TPS

Algorand 46k / sekundę

Algorand w kształcie jaki znamy dziś, do 1 bloku jest w stanie “upakować” około 5000 transakcji. Ponieważ blok jest finalizowany w 4.5 sekundy daje nam to przybliżoną liczbę 1k transakcji na sekundę. Skok z 1k na sekundę, do liczby 46x większej = czyli 46k transakcji na sekundę zbliża Algorand do gigantów, takich jak Visa. Sam sprawdź gdzie Algorand uplasował by się z taką przepustowością względem innych platform.

Jak to zrobić nie zatracając ducha decentraliacji?

Algorand, projektując zwięszoną przepustowość, musi zatem poradzić sobie jakoś z powyższymi wyzwaniami. Detale tego jak to będzie robione, opisał Silvio Micali w załączonym dokumencie, do którego lektury Ciebie gorąco zachęcam. Skrócona interpretacja tego dokumentu wygląda mniej więcej tak:

 • Block będzie zawierał 25k transakcji vs 5k transakcji, które block zawiera dziś. Czyli ilość transakcji w bloku rośnie 5 razy.
 • Bloki będą budowane co 0.5 sekundy, będą przetwarzane równolegle, i będą finalizowane po 2.5 sekundach.
 • Dzięki temu, po 2.5 sekundy, będziemy mieć zbudowanych 5 bloków, każdy z nich zawierać będzie 25 tyś transakcji, więc w 2.5 sekundy mamy w sieci 5 bloków i 125 tyś transakcji. Daje to około 50 tyś transakcji na sekundę (125k/2.5 = 50 tyś)
 • Transakcje w blockach bedą kompresowane, dzięki sprytniejszemu podejściu do zapisywania danych oraz dzięki nowym trikom kryptograficznym (nie zapominajmy że Silvio Micali to prof z MIT specjalizujący się w kryptografii, oraz zdobywca Nagrody Alana Turinga, właśnie za osiągnięcia w tej dziedzinie).
 • Algorand jednocześnie zakłada, że przez zrównoleglenie przetwarzania, część bloków będzie niepoprawna (ok 1%) więc skutecznie przetworzonych transakcji na sekundę będzie, mniej. W granicach 46tyś a nie wspomniane wyżej 50tyś transakcji na sekundę.

Algorand w 2021

Jeśli chciałbyś zapoznać się z całym artykułem na temat planów i spodziewanych wyczynów Algorand w 2021r zapraszam na serwis tokeny.pltam znajdziesz całą wersję tego artykułu

Andrzej_0xa0 na Twiterku!