Algorand + BlockStack

Algorand + BlockStack

W lipcu dowiadujemy się że Algorand rozpoczął współpracę z Platformą BlockStack, nad nowym językiem programowania, zwanym Clarity.

Wydaje mi się że jest to bardzo ważny krok, o długoterminowych konsekwecjach.

Zobacz, ten film gdzie rozwijam temat w detalu.

BlockStack to platforma dla programistów, która daje funkcjonalności otwartego, publicznego, odpornego na cenzurę i zachowującego prywatność środowiska, która jest zbudowana w oparciu o technologię BlockChain. Niby platforma jak inne, ale należy zwrócić uwagę na 3 kluczowe wyróżniki:

  • przywiązanie BlockStack to Bitcoina, jeśli chodzi o protokół konsensus (Proof of Transfer). Omawiam to szerzej w tym artykule.
  • Bardzo dużo adopcja rozwiązania BlockStack już obecnie. BlockStack może pochwalić się że na tej platformie buduje się ponad 500 dApps. Można je oglądnąć np tutaj. To całkiem dużo jak na tak młodą platformę.
  • A to co mnie najbardziej napawa długoterminowym optymizmem, to język Clarity, który BlockStack i Algorand budują razem.

Clarity, to język, który ma za cel dać przejrzysty, bezpieczny język dla programistów blockchain, który będzie przewidywalny, czyli z góry (przed uruchomieniem programu), znane będą z matematyczną dokładnością rezultaty wykonania tego programu. Obecnie to jedna z większych krytyk wobec Solidity, że język ten nie daje super bezpiecznego środowiska do budowania DeFi, a DeFi zdecydowanie potrzebuje Super_Bezpieczeństwa.

W różnych kontraktach pod zdecentralizowne finanse zalokowanych jest obecnie 8 miliardów USD, i liczba ta rocznie wykładniczo, więc jeśli blockchain ma być platformą godną zaufania pod tak duże depozyty, to niezbędne jest środowisko programowania, na którym można budować nie tylko łatwo ale i bezpiecznie – takie właśnie jest Clarity.

Algorand obecnie posiada Smart Kontrakty na warstwie pierwszej, Steteful i Stateless, czyli oferują bardzo duże bezpieczeństwo i szybkość, dzięki wbudowaniu w Warstwę-1. Ostatnie rozszerzenie Algorand o możliwości Steteful Smart Contracts, znacznie poszerza możliwości tego co można zbudować na bazie Algorand,. Jednak język taki jak Clarity, te możliwości rozszerzy jeszcze bardziej.

Jednocześnie, język Clarity będzie dalej adoptowany przez inne platformy, być może Eth lub Eos lub Tezos itd.. dzięki czemu stanie się furtką do tworzenia aplikacji wielo-platformowych. Zapewni swoistego rodzaju interoperacyjność na poziomie aplikacji.

Na pewno będę śledził kierunek rozwoju tych trendów.

Poszczególne cegiełki budujące ekosystem blockchain, właśnie zaczynają się składać w większą budowlę.

Andrzej