Algorand – budowanie drogi do DeFi

Algorand – budowanie drogi do DeFi

Algorand ostatnio przedstawił zestaw nowych funkcjonalności do swojej publicznej sieci blockchain, opartej o pure-proof-of-stake. Czytając ten artykuł dowiesz się jaki jest progres w rozwoju  platformy Algorand włączając w to główne funkcjonalności, które przychodzą wraz z upgradem do 2.0, jak również przypadki jego użycia w obszarze DeFi i poza nią.

W czerwcu 2019 miałem przyjemność oglądać przemowę szefa inżynierów Algorand, który prezentował platformę w fazie inkubacji (wersja 1.0). Przed uczestnictwem w tym wydarzeniu byłem dosyć sceptyczny, miałem uprzedzenia takie jak … no cóż … kolejna platforma blockchain, prawdopodobnie kolejny poskramiacz Ethereum, lepszy, szybszy, etc. Jednak w trakcie prezentacji zacząłem zmieniać zdanie. To wydarzenie otworzyło mi oczy i zaintrygowało, abym zgłębiał temat bardziej. Algorand wydawał mi się rzeczywiście solidną, dobrze zdewelopowaną i szybką platformą. Chciałem dowiedzieć się więcej …

Dlaczego inna niż pozostałe?

 > Silny zespół inżynierów, prosto z MIT, kierowany przez zdobywcę nagrody Turinga (Silvio Micali).

 > Szybka finalizacja transakcji, dzięki protokołowi konsensusu PPoS.

 > Wiele SDK (Java, Go, Python, JavaScrip), które są już dostępne

 > Unikalny i sprawiedliwy mechanizm dystrybucji tokenów (przez aukcje holenderskie).

 > Już dostępny dosyć żywy ekosystem, z wieloma interesującymi partnerstwami (zarówno w świecie uniwersyteckim jak i korporacyjnym).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, opisałem to dokładnie w moim poprzednim artykule.

Więc już na tamtym etapie platforma wydała mi się na tyle interesująca, mająca naprawdę dobry punkt startowy, że dalej kontynuowałem eksplorowanie ich tajników, aż w końcu zdecydowałem się dołączyć do ich ekosystemu – angażując się jako ‘ambasador’ dla Polski/Warszawy.

Ewolucja od wersji 1.0 do 2.0 = Rewolucja?

Upgrade platformy Algorand do wersji 2.0 był dla mnie miłym zaskoczeniem. Zarówno dlatego, że nie spodziewałem się takiego tempa rozwoju, jak również poziom innowacyjności jaki został wprowadzony był godny podziwu (Release 1.0 miał miejsce w maju 2019, a Release 2.0 pojawił się w listopadzie 2019).

Release Algorand 2.0 wprowadza cztery główne rozszerzenia do swojej funkcjonalności on-chain, wszystkie na warstwie-1. Przeanalizujmy je kolejno i zrewidujmy jakie dają korzyści:


(#1) Algorand Standard Assets (ASA)

jest standardem, który umożliwia tworzenie nowych tokenów.
Nic nowego? Nie zupełnie … te tokeny są zbudowane na Warstwie-1 tej sieci. To sprawia, że implikacje są znaczące.
Zasadniczo zapewnia to następujące możliwości:
> Szybkość i Bezpieczeństwo: token posiada ten sam poziom bezpieczeństwa co natywne Algos, i jest tak bezpieczny jak podstawowy protokół  konsensusu, a jednocześnie jest bardzo szybki
> Kompatybilność: dzięki swojej interoperacyjności, aplikacje zbudowane na bazie platformy Algorand automatycznie wspierają wszystkie assety Algorand.
> Łatwość użycia: możesz stworzyć asset za pomocą jednej transakcji. W obecnej wersji ich nowego portfela mobilnego (który jest opisany w dalszej części tego artykułu)  możemy dosyć łatwo bawić się tymi assetami.


ASA umożliwia deweloperom digitalizację dowolnego typu finansowch aktywów (papiery wartościowe, certyfikaty, nieruchomości) na warstawie-1. Framework jest ustandaryzowany, a dzięki interoperacyjności i zgodności z regulacjami, można na nim tworzyć typy aktywów takich jak płynne, nie-płynne i unikalne aktywa (fungible / NFTs).

(#2) Smart Contracts w Layer-1 (ASC1) + nowy język

Algorand wierzy, że wiele z przypadków użycia w świecie finansów nie wymaga wyrafinowanej logiki, jednocześnie implementacja na warstwie-1 dostarcza większego bezpieczeństwa za mniejszy koszt niż te na warstwie-2.

Smart kontrakty mogą być natychmiastowo wykonane z mocno zredukowanym kosztem. Są one zaprojektowane z dedykowanymi regułami i logiką, co może ułatwić złożone interakcje przy użyciu ASA i Atomic Transfers. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowego języka zwanego TEAL (Transaction Execution Approval Language).


Dzięki programowaniu ASC1 + TEAL jako programista możemy robić “skoki” ale nie możemy użyć ”pętli” czy też wywoływać funkcji, co czyni kod szybkim i przejrzystym. Aby uczynić programowanie łatwym, Algorand dostarczył zbiór szablonów dla smart kontraktów, możesz również zbudować własne smart kontrakty od podstaw, jeśli chcesz.

Oczywiście są przypadki użycia, które wymagają bardziej złożonej logiki niż oferowane przez ASC1, więc powinniśmy wkrótce spodziewać się, że smart kontrakty dla Algorand, będą dostępne również na warstwie-2 (moje przypuszczenie).

(#3) Myślę, że TEAL zasługuje na większe rozwinięcie

Teal jest (ku zaskoczeniu) nie kompletnym Turing’owo językiem skryptowym. Czemu ku zaskoczeniu? Cóż … Silvio Micali, założyciel Algorand, jest również zdobywcą nagrody Turing’a, więc musiał mieć na prawdę dobry powód, aby zbudować nie kompletny Turing’owo język.

Języki kompletne Turing’owo wprowadzają dodatkowe warstwy ataków i problemy z wydajnością ( obejrzyj video gdzie CryptoDev omawia temat kompletności w rozumieniu Touringa dla platform smart-kontraktów).

Wymienię tu tylko kilka problemów spowodowanych przez język Solidity, który notabene jest Turingowo kompletny :
> przez luki w w języku był możliwy DAO hack,
> opóźniony Constantinople upgrade z powodu luk w zabezpieczeniach, które otwierały bramy do ataków,
niemożliwy do oszacowania koszt transakcji, znany jako halting problem (problem zatrzymania),
… i wiele, wiele innych …

Więc, mając to na uwadze, Algorand wierzy, że języki Turing’owo kompletne są zbędne w sporej części przypadków użycia, przez co zapadła decyzja o stworzeniu dedykowanego języka nazwanego TEAL.

Jeśli jesteś choć trochę techniczną osobą i chcesz dowiedzieć się więcej o TEAL i poznać jak go używać do budowania smart contracts na warstwie-1 na bazie Algorand, to zachęcam Cię do odwiedzenia poniższej strony.

http://developer.algorand.org/docs/features/asc1/

Mój punt patrzenia: język TEAL stworzony przez Algorand nie jest złym wyborem, dostarcza prostotę (jest łatwy do pisania i debugowania), ma dobry czas  wykonania oraz (najważniejszy aspekt dla DeFi) BEZPIECZEŃSTWO.

(#4)Atomic Transfers

czyli bezpieczne przekazywanie aktywów, również w ramach warstwy-1, zapewnia sposób przenoszenia wielu aktywów między wieloma stronami i umożliwia wykonywanie transakcji w pakietach (grupy transakcji są zatwierdzane jednocześnie).

Jak to działa?
<1> tworzone są indywidualne transakcje,
<2> są one grupowane w pliku,
<3> plik jest przekazywany do sieci.
<4> węzły zatwierdzają te wszystkie transakcje jednocześnie
<5> jeśli którakolwiek z transakcji zakończy się niepowodzeniem, to żadna transakcja nie zostanie zatwierdzona (wszystkie kończą się niepowodzeniem).Więc zatwierdzimy wszystkie transakcje albo żadnej.

Przy takim podejściu rachunek powierniczy (escrow) nie jest potrzebny – dzięki temu uzyskujemy płynne i szybkie wykonanie transakcji.

Te cztery główne funkcje (opisane powyżej) są częścią techniczną, która została wprowadzona wraz z Algorand’em 2.0, ale co jest jeszcze bardziej interesujące – te nowe funkcjonalności spowodowały szerszy rozwój ekosystemu Algorand, jak również przyciągnęły nowych partnerów, którzy budują i ulepszają platformę. Wspomnę jedynie kilka developments które odbywają się na tej platformie.

Alogrand Wallet   // wallets //

Aby wspierać Algorand Standard Assets, Algorand wydał nowy Algo Wallet. Jego wygląd i intuicyjność obsługi, zostały znacznie poprawione. Myślę, że warto spróbować go zainstalować i sprawdzić samemu jak łatwy jest on w obsłudze. Można go używać nie tylko do transferu tokenów, ale również można w nim dodawać nowe typy aktywów.

Z pomocą mobilnej aplikacji przy użyciu kilku kliknięć i bardzo małych kosztach, jesteśmy w stanie dodać lub przenieść środki – wszystko się dzieje prawie natychmiastowo i za bardzo małą opłatą (0.001 Algo)
http://www.algorand.com/wallet
Jeśli to nie zainspirowało Cię jeszcze do wypróbowania tego wallet’a, pozwól że dodam, że Twoje coin’y są automatycznie stejkowane i zarabiają nagrody, “by default”, tylko z tego powodu że są zdeponowane na Twoim adresie.

Chciałbym aby mój bank oferował tego rodzaju funkcjonalność..

Tether// stablecoins //

Pionier wszystkich Stablecoin – Tether, stworzony w 2014. Był pierwszym i jedynym stablecoin’em istniejącym między październikiem 2014 a marcem 2018. W tej chwili jest wciąż największym stablecoin’em według CMC a niniejszym od lutego 2020 istnieje również na platformie Algorand.

http://www.prnewswire.com/news-releases/tether-launches-as-the-first-stablecoin-on-algorands-next-generation-blockchain-platform-301001324.html


Tether także zapowiedział, że będzie korzystał też z technologi ASA. To otwiera drogę do większej ilości zastosowań w DeFi.

IBMR  // Fintech //

Międzynarodowa Rezerwa Monetarna Blockchain (International Blockchain Monetary Reserve) oraz Algorand uruchamiają platformę mikropłatności i dedykowany token ARRC (Asia Reserve Curency Coin) w celu wdrażania usług finansowych części południowo-wschodniej Azji.

Token ARCC jest zaprojektowany aby dostarczać kapitał wolny od długu dla ludzi biednych, pracujących w miastach południowo-wschodniej Azji. Ludzie będą mogli tam otrzymać ARCC na różne sposoby, takie jak raportowanie korupcji lub jako nagroda za różne aktywności w postaci gier i zadań. Mogą oni również otrzymywać inwestycje dla swoich biznesów w postaci ARCC.

http://www.algorand.com/resources/news/the-international-blockchain-monetary-reserve-ibmr.io


Coś co my nazywamy Fintech w ”Zachodnim świecie” w innych częściach świata jest po prostu niezbędną, brakującą usługą finansową, która się dopiero buduje.

FlexID    // Fintech //

W Europie, Stanach Zjednoczonych lub częściach świata, gdzie bankowość i opieka zdrowotna są łatwo dostępne, przyjmujemy to oczywiste te usługi, posługujemy się nimi na codzień, a dokumenty osobite w takich czy innej formie służą nam jako medium weryfikujące naszą tożsamość.Jednak wiele krajów rozwijających się w Afryce nie ma dostępu do takich usług. W szczególności dokumenty potwierdzające tożsamość, to jest obszar niezagospodarowany, często będący przedmiotem nadużyć. Kilka faktów:

> Tylko 50% ludności w Afryce mieszka w państwie, w którym przeprowadzono spis ludności.

> Tylko 8 krajów afrykańskich ma system rejestracji urodzeń, obejmujący większość populacji.

> 400 milionów Afrykanów nie ma wiarygodnej identyfikacji (+ 600 milionów pozostaje bez banku)

Uniemożliwia to dostęp do usług takich jak bankowość, opieka zdrowotna, czy ubezpieczenia. FlexID ma na celu ułatwienie rejestracji ponad 400 milionów tożsamości cyfrowych w Afryce za pomocą aplikacji opartej na telefonie komórkowym i platformie blockchain Algorand.

FlexID umożliwi użytkownikom dostęp do usług takich jak konta bankowe, pożyczki, prawo jazdy. 

Tożsamości cyfrowe użytkownika są przechowywane na IPFS, a skróty (hashe) są umieszczane w łańcuchu Algorand. Jest to dosyć zgrabne połączenie zdecentralizowanych platform = aby umożliwić włączenie do świata finansów, regionów które dopiero się rozwiją.

Asset Block  // Real Estates //

Firma AssetBlock uruchomia swoją komercyjną platformę inwestycyjną w nieruchomości bazującą na blockchainie Algorand’a. Firma ta jest partnerem Lodging Capital Partners (LCP) planującej tokenizację ekskluzywnych nieruchomości o wartości 60 mln USD.


Tokenizacja papierów wartościowych, nieruchomości i innych kontraktów to dobrze zapowiadający się obszar jeśli chodzi o zastosowanie blockchain. Natomiast, Tokenizacja aktywów wartych miliony, jeśli nie miliardy (pewnego dnia) przy użyciu technologii wymaga aby ta technologia była odporna na ataki i sprawiała, że taki atak będzie niesamowicie drogi.

Dla przykładu: jeśli byłbyś hakerem, prawdopodobnie rozważałbyś wydanie 10 milionów USD na zaatakowanie sieci, która zabezpiecza nieruchomości o wartości 1 miliarda USD, nieprawdaż? Więc obecnie większość sieci wciąż potrzebuje rozwijać swoje bezpieczeństwo, płynność, kapitalizację i decentralizację aby być gotowym na te bardziej wartościowe przypadki użycia. Myślę, że Algorand jest na dobrej drodze, jeśli chodzi o zagospodarowanie tego tematu.

SIAE // Copyright Management //

Włoskie Stowarzyszenie Autorów i Wydawców ( Italian Society of Authors and Publishers – SIAE), pracuje wraz z Algorand nad stworzeniem nowego ekosystemu do zarządzania prawami autorskimi w oparciu o platformę blockchain Algorand’a.


SIAE tworzy ten projekt z pomocą Uniwersystetu Rzymskiedo (University of Rome – La Sapienza) .

Zwiększanie przeźroczystości i możliwości trakowania jest jedną z kluczowych funkcjonalności blockchain’ów i Algorand powinien definitywnie kontynuować eksplorowanie tego obszaru. Zgaduję, że pewnego dnia własności intelektualne będą również tokenizowane, ale do tego czasu jeszcze kilka kroków musi się wykonać.

Shyft Network // Digital Identity //

Algorand ogłosił również partnerstwo z Shyf Network. Programiści tworzący na bazie Algorand będą w stanie używać infrastruktury Shyft Network, jako warstwy identyfikacyjnej.Shyft jest jedną z najbardziej znanych platform w branży blockchain dla cyfrowej tożsamości, ale również w kontekście interoperacyjności. Cieszy mnie fakt, że Algorand łączy siły z tym zespołem.

Euranet // Compliance //

Euranet jest firmą konsultingową i technologiczną wyspecjalizowaną w zarządzaniu zgodnością (compliance).
Euranet i Algorand ogłosili współpracę by wykorzystać blockchain Algorand w procesie przejrzystości i audytów łańcucha dostaw.

To są tylko wybrane przykłady z ostatnich kilku miesięcy, jeśli nie tygodni i są dobrym wskaźnikiem jak wiele się dzieje w ekosystemie Algorand.

Nie mogę się doczekać aby zobaczyć jak ta platforma będzie się dalej rozwijać i jakich nowych partnerów będzie dołączać do siebie w 2020r.

Finalne przemyślenia

Mainnet Algorand’a został uruchomiony w maju 2019. Od tego czasu obserwujemy wiele wydarzeń i spory rozwój, zarówno na poziomie platformy jak i ekosystemu.

Szeroki zakres narzędzi deweloperskich – Software Development Kits (SDKs for Java, Go, Python) które zbudował Algorand, sprawia, że jako środowisko do budowania na nim aplikacji jest coraz bardziej interesujące i przyciąga coraz większą ilości programistów, a dzięki temu ilość aplikacji na bazie tego blockchaina rzeczywiście pojawia się w dosyć szybkim tempie.

Nie mogę się doczekać aby zobaczyć następne funkcjonalności stworzone przez ten zespół (Pixel, Self-validating transactions, Smart Contracts on Laye-2, Gov model).

Jednocześnie miejmy w tyle głowy, że w wyścigu o dominację na rynku DeFi uczestniczy wiele platform (włączając w to ETH2.0). Mam nadzieję, że Algorand utrzyma swoje szybkie tempo rozwoju i w krótce zobaczymy wersję 2.x lub 3.x z nowymi funkcjonalnościami wdrożonymi w 2020.

Na powyższym kanale omawiam ten oraz inne wartościowe projekty.