Algorand decentralizuje zarządzanie

Algorand decentralizuje zarządzanie

Jedną z głównych obietnic platform i rozwiązań opartych o blockchain jest decentralizacja. Niniejszym jednym z podstawowych zagrożeń dla sieci opartych o blockchain jest również centralizacja.

Zwykle mówimy o tych aspektach w kontekście:

  • centralizacja/decentralizacja węzłów, sposobu zabezpieczenia sieci (czyli centralizacja wśród górników lub stakerów)
  • centralizacja/decentralizacja środków, które są w posiadaniu dużych graczy (założyciele, whales, bliskie otocznie projektu)
  • centralizacja/decentralizacja tworzenia kodu samej platformy, dostęp środowiska developerów do możliwości uczestniczenia w tworzeniu.
  • centralizacja/decentralizacja sposobu zarządzania protokołem. Czy jest jeden wrażliwy punkt (organizacja) którą można “zamknąć” pod takim czy innym pretekstem/powodem.
  • centralizacja/decentralizacja w aspekcie fundowania nowych projektów, które budują ekosystem dla danej platformy/protokołu.

Zwykle projekty w świecie krypto zaczynają w modelu bardziej scentralizowanym, jeśli chodzi o zarządzenie organizacją, gdyż ten umożliwia łatwiejsze, szybsze rozwijanie platformy i wprowadzanie zmian.

Zwykle też te projekty obiecują coś co jest nazwane jako progresywna decentralizacji, czyli w ramach rozwoju danego ekosystemu, oddawanie władzy i mocy sprawczej w ręce społeczności, wraz z upływem czasu.

Takie podejście ma z czasem doprowadzić do stanu gdzie większość decyzji oraz elementów infrastruktury danego projektu dzieje się bez udziału centralnej jednostki lub organizacji sterującej, dzięki czemu taka platforma jest odporna na ataki, cenzurę czy choćby na zmowę.

Bliski takiego modelu dojścia od bardziej scentralizowanego zarządzania do decentralizacji w tym zakresie jest również Algorand.

W poniższym filmie omawiam drogę do decentralizacji dla Algorand, na przykładzie dystrybucji środków. Algorand ostatnio zdecydował się oddać zarządzanie budżetem nad Grant Program w ręce ALGO holders. Jak to będzie działać, jakie są warunki uczstnictwa i system zachęt dla społeczności – omawiam w poniższym filmie.

Zapraszam. Andrzej