Algorand: interoperacyjność

Algorand: interoperacyjność
Dziś krótko - po prostu trzeba samemu posłuchać na żywo Silvio Micali - prof. z MIT który jest również założycielem Algorand. 

KIEDY: Kwiecień 07, 2020 GODZ. 14:15

ZAPISZ SIĘ: https://register.gotowebinar.com/register/8331164936233098251

KONKURS: JEŚLI CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ – OGLĄDNIJ VIDEO

Silvio Micali – Algorand

Poniżej też pozwolę sobie wolnym tekstem przetłumaczyć artykuł Silvio, który również opisuje idea za CO-CHAIN. Oryginał tu

Publiczny, otwarty blockchain, umożliwia wszystkim uczestnikom, organizacjom i przedsiębiorcom przeprowadzanie transakcji na współdzielonej infrastrukturze, z zachowaniem bezpieczeństwa i przejrzystości. Umożliwia firmą rozszerzanie zakresu swojej działalności, zwiększanie revenue, generowanie nowych usług i produktów.

Publiczne blockchainy nie zawsze są jednak odpowiednie dla organizacji w obszarach takich jak finanse, bankowość, instytucje rządowe, opieka zdrowotna i inne, które muszą dokładnie kontrolować, kto może uzyskać dostęp do danych i przestrzegać złożonych wymagań regulacyjnych. Zamiast tego prywatne łańcuch bloków często będą bardziej odpowiednie w niektórych przypadkach.

Niemniej jednak prywatne łańcuchy bloków, mają minus w postaci izolowania swoich użytkowników i transakcji w ramach danej platformy/protokołu, a współdzielenie tychże może w niektórych przypadkach okazać się konieczne.

Zapewniając interoperacyjność publicznych i prywatnych łańcuchów bloków (blockchainów), organizacje mogą zabezpieczać i izolować wrażliwe dane w prywatnym łańcuchu bloków, jednocześnie bezpiecznie komunikować się ze światem zewnętrznym, za pośrednictwem interoperacyjnego łańcucha bloków publicznych. I tu dochodzimy do ALGORAND CO-CHAIN.

Algorand rozwija architekturę CO-CHAIN, aby cieszyć się zaletami obu rodzajów blockchaina, prywatnego i publicznego i zapewnić ich optymalne funkcjonowanie. Czym jest Architektura Co-Chain:

  • Jest całkowicie niezależny od łańcucha publicznego, chroni transakcje przed wszystkimi osobami z zewnątrz, prowadzi własne węzły w sieci i ma własny algorytm konsensusu.
  • Współpracuje z głównym łańcuchem Algorandu, aby być w stanie przeprowadzać transakcje z innymi łańcuchami zbudowanymi na Algorand (priv i public), zachowując bezpieczeństwo i szybkość.
  • Automatycznie dziedziczy wszystkie ulepszenia i aktualizacje, które zostaną dodane do protokołu Algoranda (jak obecnie ASA, Atomic Transfers, Smart Kontrakt, TEAL itd..)

Na tą chwilę wygląda, że świat potrzebuje zarówno otwartych, jak i zamkniętych łańcuchów bloków. Algorand zapewnia ciekawe połączenie obu tych światów, gwarantuje ich synergię.

Architekturę Algorand Co-Chain opracowali Sergey Gorbunov, Maurice Herlihy i Silvio Micali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *