Algorand ma nowe StableCoins

Algorand ma nowe StableCoins

W lutym 2020 Tether (największy pod kątem kapitalizacji stablecoin) zapowiedział integrację z platformą Algorand, a chwilę później, w czerwcu dowiadujemy się że USDC, również będzie rozszerzać swoje korzenie na kolejnej platformy, wychodząc poza Ethereum.

Pierwszym z nowych blockchainów, który pomoże uczynić USDC interoperacyjnym (wielo-blockchainowym stablecoinem) będzie właśnie Algorand.

Dlaczego Algorand potrzebuje Stablecoina?

Poniższy wpis będzie dalej rozwinięty na TOKENY_PL w dłuższym opracowaniu, dodatkowo jeśli wolisz oglądać niż pisać zapraszam Cie do poniższego materiału wideo, gdzie poruszam bardzo podobną tematykę.

Jeśli platforma  Algorand myśli o tym by stać się platformą pod zdecentralizowane finanse (DeFi), musi zapewnić jakąś formę wymiany wartości.

Ludzie nie lubią zmienności

Firmy i konsumenci nie chcą być narażeni na niepotrzebne ryzyko wahań walutowych podczas transakcji. Jest oczywiście część klientów, dla których zmienność jest atutem i potrafią wykorzystać to na swoją korzyć (np trading) ale dla zdecydowanej większości społeczności, bardziej przydatny wydaje się środek wymiany, który jest niezmienny 🙂

Nie możesz wypłacić komuś pensji w Alogs, jeśli siła nabywcza takiego waloru się ciągle zmienia, przynajmniej niewielu zaakceptuje takie rozwiązanie. Zmienność kryptowaluty wyklucza (czy też utrudnia) również pożyczki oparte na blockchain.

Jest duża rzesza użytkowników, którzy nie chcą spekulować na cenie, i będzie to dla nich barierą wejścia, która skutecznie odstraszy ich od świata krypto.  Sam znam sporo takich osób w moim otoczeniu.

Zrodziło się wiele różnych podejść do modelu stablecoinów. Dużym wyzwaniem jest pogodzenie ducha decentralizacji, efektywnego wykorzystania “collateral”, czyli assets które zabezpieczają danych stablecoin, oraz spraw tech, które sprawią że dany stablecoin będzie odporny na ataki i na nagłe zmiany ceny na rynkach.

Algorand poważnie traktuje regulacje

Algorand jako platforma, która wiele zastosowań będzie miała na regulowanych rynkach, potrzebować będzie w pierwszej kolejności, stabilnego, regulowanego i pewnego stablecoina. Stąd, choćby dostępność takiego waloru jak USDC na platformie Algorand jest dużym krokiem do przodu.

Typy Stablecoinów

i gdzie tu pasuje USDC i USDT

W dużym uproszeniu typy stablecoinów obejmują 3 ich rodzaje

  • zabezpieczone przez FIAT
  • zabezpieczone przez CRYPTO
  • zabezpieczone NICZYM (lub algorytmicznie, jeśli wolisz))

Tether USDT i Cricle USDC wpasował bym mniej więcej tak:

Szczegółowe rozwinięcie charakterystyk poszczególnych stablecoins znajdziesz w moim wpisie dla TokenyPL