Algorand, wróćmy do korzeni :)

Algorand, wróćmy do korzeni :)

Właśnie zdałem sobie sprawę, że nigdy nie napisałem o tym co mnie przyciągnęło do projektu Algorand, jak wyglądało moje wstępne rozpoznanie tego projektu, jak wchodziłem w ich technologię coraz głebiej.

Sporo na ten temat znajdziecie oczywiście na moim kanale YouTube, jak również w różnych materiałach w języku angielkim, które publikowałem na Hackernoon, Algorand community czy też Publish0x, natomiast nigdy nie powstało nic w języku polskim. Niniejszym, specjalnie dla serwisu Tokeny popełniłem takie szersze opracowanie.

Swoją drogą, zachęcam do sprawdzenia ich stronki (tokeny.pl) w szerszym kontekście, znajdziecie tam sporo niusów oraz opis ważniejszych projektów z CMC.

Ja też czasami piszę dla tokeny.pl i cała seria o Algorand też będzie tam kontynuowana. Jednocześnie chciałbym aby strona Algorand-Poland.com została źródłem, które spina większość ważnych materiałów o Algorand w Polsce, wiec linkuję także i ten arykuł do menu głównego.

Ok, ale do rzeczy.

Artykułem #1 dla TOKENY.PL rozpoczynam serię na temat platformy Algorand. Najpierw chciałbym Ci przedstawić sam protokół w wersji podstawowej v1.0 i tło projektu Algorand. W kolejnych artykułach dowiesz się o funkcjonalnościach bardziej zaawansowanych, które Algorand dodał do swojej platformy pod koniec roku 2019 (release v2.0). Rozszerzona funkcjonalność platformy, przyciągnęła do ekosystemu Algorand ciekawe projekty, jak również banki centralne (CBDC), więc projekt zaczyna się dość obiecująco rozwijać – lecz najpierw przyglądnijmy się podstawą.

Algorand 1.0 i moje początki

Pierwszy raz usłyszałem o projekcie Algorand w czerwcu 2019 roku, kiedy to miałem okazję spotkać Naveed Ihsanullah (kierownika działu inżynierii w Algorand) na konferencji w Warszawie. Naveed prezentował wówczas platformę w wersji ”1.0”, dosłownie kilka tygodni po uruchomieniu mainnetu.

Sama platforma zapowiadała się na prawdę ciekawie, oparta była o lekko niekonwencjonalne podejście protokołu consensusu (PPoS – Pure Proof of Stake) (czy też: Czysty Dowód Stawki). Zaintrygowało mnie to na tyle, że chciałem dowiedzieć się więcej i sprawdzić czy moje dalsze przemyślenia o Algorand potwierdzą moją początkową ekscytację.

Wraz z pogłębianiem wiedzy dokumentowałem swoje badania i obserwacje w formie video na youtube (używając tego jako metody do strukturyzowania i systematyzowania przemyśleń).

Możesz obejrzeć te nagrania video tutaj: videoPOL 

Spośród wielu aspektów, są trzy rzeczy, które moim zdaniem wyróżniają ten projekt:
1) silny zespół i jego korzenie w MIT,
2) innowacyjny algorytm konsensusu,
3) rozsądne podejście do dystrybucji tokenów.

Rzućmy więc okiem na ten innowacyjny algorytm.

Protokół konsensusu Algorand

Poniżej przedstawiam uproszczony opis jak to działa.

Protokołu konsensusu Algorand’a ma 2 fazy:

Faza 1 = tworzenie bloku  

  • spośród posiadaczy tokenów Algo, jeden użytkownik jest losowo wybierany do stworzenia kolejnego bloku z transakcjami.
  • wylosowany użytkownik zostaje ogłoszony do wszystkich członków sieci (jego klucz publiczny zostaje ujawniony)
  • tenże użytkownik produkuje blok i ogłasza go jako propozycję bloku do dołączenia do blockckain’a. Ten krok kończy fazę 1.

Faza 1 wydaje się być bardzo szybka, angażuje tylko jednego użytkownika, ale oczywiście nie dostarcza odpowiedniego poziomu decentralizacji, a co za tym idzie bezpieczeństwa.

Faza 2 = weryfikacja + zatwierdzenie bloku

  • spośród uczestników sieci, wybierany jest losowo komitet, składający się z 1000 użytkowników i zostaje on (klucze publiczne) ogłoszony do wiadomości publicznej.
  • komitet weryfikuje blok z fazy 1 i poddaje go głosowaniu czy jest on poprawny i autentyczny.
  • jeśli większość z członków komitetu potwierdzi, że blok jest poprawny, to blok jest ogłaszany w sieci i dołączany do łańcucha bloków (blockchain). Jeśli natomiast w tym proponowanym bloku jest jakiś błąd, to Faza 1 i faza 2 są powtarzane.

Ale kto wybiera wspomniany komitet, aby zachować jego zdecentralizowany charakter?

Otóż, komitet wybiera się sam. Użytkownicy uruchamiają po swojej stronie losową funkcję (tak i tu całe sedno sprawy, za którym stoją naukowcy z MIT :)), która jest kryptograficznie zabezpieczona (rodzaj loterii) i jeśli wygrają taką loterię, pokazują zwycięski los, jednocześnie ujawniając swoją opinię nad blokiem zaproponowanym w fazie 1.

W najwięszym skrócie obraz ten rysuje się tak.

W kolejnych wpisach będę poruszał temat czy faktycznie widzimy tu zaadresowanie trylematu Blockchain’a, czyli:

BEZPIECZEŃSTWO x SKALOWALNOŚĆ x DECENTRALIZACJA

JEŚLI JUŻ SIĘ NIE MOŻĘCIE DOCZEKAĆ TO ZAPRASZAM TU.

zdrówka.

Andrzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *