BlockStack, Algorand, Clarity, Bitcoin

BlockStack, Algorand, Clarity, Bitcoin

cześć! Ci z Was, którzy śledzą moje poczynania od jakiegoś czasu, zapewne zdążyli się zorientować że jestem zwolennikiem Bitcoina jako pierwszej i najbardziej bezpiecznej platformy w świecie blockchain. Natomiast pewnie zaobserwowaliście również, że mam nikłą wiarę, iż obecny i najpoważniejszy przypadek użycia dla BTC (aka HODL) wystarczy na utrzymanie pozycji bitcoina w długiej perspektywie czasu. Ten przypadek użycia (nazwijmy go sobie umownie HODL) jest oczywiście dominującą narracją na tym wczesnym etapie adopcji, natomiast, IMO aby bitcoin, a co za tym idzie szerszy świat kryptowalut i blockchain mógł kwitnąć, bitcoin potrzebować będzie bardziej wyrafinowane use-case.

Tropię, śledzę i dopinguję projekty, które właśnie tego rodzaju use-case’y przynoszą dla BTC. Jednym z takich projektów jest BlockStack – dlatego bardzo cieszy mnie ich współpraca z Algorand. Zobaczmy co tam się gotuje.

W tym wpisie przyglądnę się trochę bliżej tej platformie, jak również omówię w jaki sposób Algorand i Blockstack kooperują, by zbudować interoperacyjność (na poziomie języków programowania) dla sieci opartych o smart-kontrakty.

Jeśli wolisz uczyć się oglądają wideo lub słuchając podcast, przekieruję Cie na mój ostatni film. Jeśli wolisz zdobywać wiedzę czytając – czytaj dalej 🙂

W czerwcu dowiadujemy się że Blockstack i Algorand , ogłosili projekt open-source budując pierwszy w swoim rodzaju język inteligentnych kontraktów, znany pod nazwą Clarity

Unikalny język dla programistów

Z tego co mi wiadomo to pierwsza taka sytuacja, gdy dwa wiodące projekty kryptowalutowe połączyły siły, aby wypromować alternatywny język inteligentnych kontraktów, zbudowany na potrzeby programistów pracujących nad smart kontraktami (dla przypomnienienia – smart kontkraty i aplikacje DeFi już dziś przechowują kilka miliardów USD, a liczba ta rośnie w szalonym tempie).

Ta kooperacja Algorand + BlockStack stanowi ważny krok w kierunku umożliwienia dalszego rozwoju smart kontraktów Doświadczenie pokazuje, że stworzenie bezpiecznego i efektywnego kodu przy użyciu najpopularniejszych obecnie języków do programowania inteligentnych kontraktów, może być trudne. Standardowe języki do programowania smart kontraktów są w pewnym sensie „nierozstrzygalne”, czyli uniemożliwiają dokładne określenie, jak program będzie zachowywać się w określonych sytuacjach, bez wcześniejszego wykonania go.

Clarity jest językiem „rozstrzygalnym”, co oznacza, że ​​programiści mogą wiedzieć, z matematyczną pewnością, jak program będzie się zachowywał, (zanim zostanie uruchomiony). W rezultacie, umożliwi to tworzenie bezpiecznych aplikacji na bazie blockchain.

„Inteligentne kontrakty są integralną siłą napędową wdrażania tech blockchain , ponieważ eliminują potrzebę udziału stron trzecich i ułatwiają bezproblemową wymianę wartości bez pośredników. Dzięki rosnącej wartości które są przechowywane w inteligentnych kontraktach, pojawienie się języka programowania nowej generacji, takiego jak Clarity, może odblokować rozwiązania oparte na łańcuchu bloków dla dużych przedsiębiorstw i rządów, które wymagają wyższego poziomu zaufania i bezpieczeństwa ”. Silvio Micali

Blockstack

Blockstack to firma stojąca za blockchainem Stack. Firma Blockstack PBC, założona w 2013 roku z siedzibą w Nowym Jorku, zatrudnia pracowników w Kanadzie, Europie i Azji. Oprogramowanie Blockstack jest oprogramowaniem typu open source, z ponad 7000 członków globalnej społeczności.

Blockstack niedawno uruchomił testnet Stacks 2.0, aktualizację, która pozwoli programistom i górnikom na uczestnictwo w najnowszym mechanizmie konsensusu Blockstack, Proof of Transfer (PoX). Omówią ten temat za chwilę.

To co najbardziej fascynuje mnie w BlockStack, to ich przywiązanie do sieci bitcoin, oraz poziom adopcji którym ta sieć może się już obecnie pochwalić.

Fakt, że Algorand łączy siły właśnie z taką siecią jak BlockStack, fascynuje mnie o tyle, że dzięki temu użyteczność i aplikacje budowane na Algorand, będzie pomagać użyteczności Bitocoina i w pewnym sensie vice-versa.

Omówmy sobie te dwa czynniki:

Konsensus Protocol PoX, czyli przywiązanie do Bitcoina

BlockStack uzyskuje konsensus sieci, dzięki prostemu, ale bardzo sprytnemu mechanizmowi, znanemu pod nazwą Proof-of-Transfer (PoX), i to właśnie ten mechanizm wykorzystuje sieć bitcoin i jej bezpieczeństwo, do tego by warstwa Stack (blockchain od BlockStack) mogła się cieszyć zbliżonym poziomem bezpieczeństwa. Jak to działa?

Natywnym assetem na sieci BlockStack jest coin STX, a protokół konsensusu wiążę BTC do STX i STX do BTX na zasadzie zachęt ekonomicznych.

Górnicy, którzy chcą zabezpieczać Blockstack, posługują się Bitcoinem, jako środkiem, który daje im szanse na zbudowanie i propagowanie bloku w sieci Stacks.

Kto buduje kolejny block w sieci Stack jest rozstrzygane w formie konkursu.

Aby wziąć udział w konkursie na to by zostać wybranym jako lider do zbudowania kolejnego blocku górnicy muszą przesłać na wskazany adres dowolną ilość BTC do tak zwanego Rewards Set, czyli puli nagród.

Im więcej BTC zdeponują, tym większe będą mieć szanse na to, że zostaną wybrani do produkcji kolejnego bloku. Ale sama wielkość depozytu BTC nie jest tu jedynym parametrem. Drugim parametrem jest VRF, czyli Verifable Random Function. Funkcja kryptograficzna (podobne funkcje stosuje Algorand oraz Cardano do zabezpieczenia swoich sieci), która jest swoistego rodzaju loterią, za której losowością, bezpieczeństwem i weryfikowalnością stoi kryptografia.

W wielkim skrócie można powiedzieć że wielkość depozytu BTC x Wynik VRF = determinuje szanse Górnika (Miner) aby zostać wybranym jako Block Leader, który zbuduje block i dołączy ten block do sieci Stacks. Po co taki górnik miałby “tracić” cenne BTC i brać udział w takiej loterii? A no po to aby wygrać 500 STX coins = bo tyle właśnie wynosi nagroda dla górnika za blok w tej sieci. 500STX jest to dodatkowo wygenerowane supply (minting) w sieci Stack. Na kolanie naszkicowałem jak to działa.

W bardzo sprytny sposób sprawiamy, że BTC są wprowadzane do cyrkulacji (un-HODL :)) no i w pewnym sensie są konwertowane na STX, które górnik dostaje w zamian.

Co się dzieje z pulą nagród, którą Miners wpłacili do Reward Setu?

Tu w grę wchodzi mechanizm Stackingu (nie mylić ze stakingiem), i kluczową rolę odgrywają STX HODLERZY. Jest to druga cześć, całego procesu konsensusu dla sieci Stacks. STX Hodlerzy, deponują do Rewards Setu swoje STX tokeny na okres 10dni. Po tym okresie z puli Reward Set są im wypłacane proporcjonalnie zgromadzone tam BTC, które zostały tam wpłacone przez Minerów.

To bardzo ciekawy, prosty mechanizm, który zapewnia że BTC i STX cyrkulują w obiegu, sprawiając że Bitcoin zyskuje dodatkową użyteczność, a sieć BlockStack zyskuje bezpieczeństwo dzięki przywiązaniu do BTC. Za chwilę omówię co ma z tego Algorand

Obserwujemy jeszcze jak to się będzie sprawdzać w praktyce. Na moment pisania tego artykułu Stack 2.0 jest w fazie TestNet.

Poziom Adopcji Sieci BlockStack

Niesamowitym odkryciem było dla mnie zobaczyć jak wiele aplikacji jest budowanych już obecnie na bazie BlockStack. Całość można zobaczyć przez portal Webby (https://heywebby.app/webby) ale już tylko zerknięcie na listę kategorii tych aplikacji daje wyobrażenie na temat kierunku i tempa w którym ta sieć się rozwija. W każdej z tych kategorii jest kilkanaście gotowych aplikacji, przykłady kategorii:

Utilities & Productivity, znajdziemy tu między innymi Arcano Maps, czyli takie google maps które zachowuje naszą prywatność.

Social Networking, jeśli chcielibyśmy skorzystać z Patreon na BlockStack, to polecam przyglądnąć się BitPatron.

Music, Photo & Video, chcielibyśmy skorzystać z dzielenia się muzyką w sposób zdecentralizowany? Aodh!

Social Impact, tu takie rozwiązania jak CrowdRise, czyli zdecentralizowany CrowdFunding.

Marketplaces, Mi Casa Es Tu Casa – tak – zdecentralizowany HomeSharing, czyli taki zdecentralizowany Airbnb

Games & Digital Assets, szereg fajnych produkcji, jak gra Snake (JustSnake) czy choćby Predicto (platforma do zarabiania dzięki przewidywaniu przyszłych zdarzeń)


Art, sztuka na blockchainie też znajdzie swoje użycie. Przykład? GifFun, czyli generator Gifów, umożliwiających również przechowywanie obrazów.

Business Tools, ta kategoria szczególnie mnie zainteresowała. Znajdziemy tu zdecentralizowany Blog (AirText) czy choćby TimeStack, czyli aplikację do Time Trackingu.

Chat, możemy podzwonić przez kabel blockchain (dPhone). W tej kategorii również apka BlockSlack, czyli chat dla małych firm.

Developer Tools, szereg narzędzi developerskich jak zdecentralizowany Kanban (TaskStack)

Documents & Storage, przechowywanie zdjęć bezpiecznie i prywatnie (PhotoVautl) czy choćby XorDrive (file manger)

Education & News, masa wartościowych programów, CodeNPlay jeśli chcesz się zacząć uczyć kodować.

Financial Services, znowu, bardzo ciekawa kategoria, X5 Invoice do fakturowania, czy choćby Lannister czyli prywatne narzędzie do zarządzania swoim “majątkiem”

Health & Fitness, jeśli chcieli byśmy przechowywać swoje dane zdrowotne, zapraszam na Sundly, lub na Nomie narzędzie do śledzenia własnego nastroju.

To są oczywiście tylko przykłady. Realnych aplikacji jest ponad 500 i równie dużo zespołów, które już buduje w oparciu o tą platformę.

Algorand + Clarity + Blockstack

czego się spodziewać.

Algorand który wraz z BlockStack rozwija język programowania Clarity, to bardzo dobra wiadomość dla Algorand, bardzo dobra wiadomość dla BlockStack oraz bardzo dobra wiadomość dla Bitcoin.

Bitcoin zyskuje kolejne (mnogie) przypadki użycia dla waloru BTC. O tyle mnie to cieszy żę z trybu HODL przechodzimy w tryb unHODL 🙂

Algorand zyskuje interoperacyjność z innymi sieciami na poziomie programistycznym, dzięki mostowi w postaci języka Clarity. Tak! powinniśmy się spodziewać, że Clarity stanie się standardem wcielonym przez więcej sieci niż tylko Algorand i BlockStack. W rezultacie developerzy mogą zacząć budować aplikacje, których przypadki użycia zahaczają o wiele zdecentralizowanych sieci. Część z tych rozwiązań przyniesie dodatkową użyteczność dla ALGO.

BlockStack dzięki kooperacji z Algorand nad Clarity, zyska na pewno dodatkową użyteczność dla STX token (zbudowane aplikacje na bazie Clarity będą korzystały z mechanizmów bezpieczeństwa sieci Stack 2.0). Dodatkowo Algorand przynosi do stołu szereg poważnych przypadków użycia, jak CBDC czy Gaming. Mówiłem o nich w moich filmach.

Tu przykład.

Bardzo mnie cieszą wszelkie przypadki gdzie widzę projekty z obszaru blockchain REALNIE współpracujące zamiast krytukować swoje poczynania. Algorand + BlockStack mam wrażenie będzie flagową kooperacją w branży. Obserwujmy rozwój.

Andrzej