Cudosy i Algosy

Cudosy i Algosy

Algorand i Cudos rozpoczęli współpracę nad połączeniem obu platform.

Cudo Validation Network (CVN) jest o tyle interesującym projektem, żę jest zarówno dawcą jak i biorcą przypadków użycia dla technologii blockchain od Algorand.

Całość zagadnienia omawiam w filmie, wiec zapraszam jeśli ta tematyka Cie interesuje.

Generalnie zagadnienie przetwarzania gridowego, czy też przeważania typu Edge computing lub Fog computing to za pewne jest istotny element architektury internetu przyszłości. Obecne rozwiązania typu Chmura (AWS, Google Cloud, MS Azure czy Baidu Colud) mają pewną przewagę (koszty) ale mają też wady (centralizacja, awaryjność, SPOF).

Wydaje się że sieci oparte o GRID computing, czyli w dużym uproszczeniu

  • fragmentacja zadania obliczeniowego i rozesłanie go do wielu elementów sieci w celu przetworzenia,
  • następnie sklejenie zadania dzięki jednostce centralnej,
  • I odesłanie do zamawiającego

– może to być intersujący trend, acz nie elimunuje centralizacji przetważania w sieci.

Stąd alternatywą może być ekosystem, który buduje CUDO. Element centralizujący z powyższego obrazka (management entity) – jest zastąpiony elementem zdecentralizowanym z poniższego obrazka (Cudos Network Layer 2) czyli setki węzłów które robią wstępne obliczenia, dzielą zadanie i wysyłają je dalej do data centers (Cudo Platform Layer 3 po prawej)

Takie podejście daje nam sposób przeważania na dużą skalę, przeważania równoległego, a jednocześnie można utrzymać tu decentralizację.

Co w takim układzie można przeliczać? W zasadzie wszystko. Pierwsze przypadki użycia w które celuje Cudo to:

  • smart kontrakty, DeFi i inne bardziej wymagające obliczenia, z którymi technologia blockchain sobie nie może dziś poradzić. Tu w grę wchodzi współpraca z Algorand
  • Renderowanie, czyli przetwarzanie obrazów graficznych, zwykle bardzo wymagające,
  • AI / Machine Learning, czyli uczenie sztucznej inteligencji w ramach programów AI wgranych w taki ekosystem,
  • Symulacje na potrzeby automotyryzacji
  • Symulacje i projektowanie medyczne.

Jeśli chodzi o blockchain, to pre-programowane templaty zadań (np konkretne operacje DeFi) trafiają przez Cudo Oracle (oparty o AMD) do sieci Layer 2, gdzie są przetważane wstępnie i słane dalej do Layer 3 jeśli obliczenia są bardziej wymagające. Całość wraca tą samą drogę do zlecającego (np blockchain developer) – czyli obliczenia odbywają się poza blockchainem.

Z tego rozwiazania będzie mógł skorzystać np Algorand lub Ethereum na początek by wykonać bardziej skomplikowane operacje off=chain.

Dodatkowo Cudo otrzymało grant od Algorand, dzięki któremu Algo token, będzie zintegrowany w platformę CUDO jako środek rozliczeniowy. Czyli dostawcy sprzętu mogą otrzymać wynagrodzenie w Algos za udzielenie mocy przerobowych do sieci. Zamawiający obliczenia (np blockchain devs) również mogą zapłacić w Algo token.

Ciekawe podejście, które sprawia że Cudo jest dawcą i biorcą jeśli chodzi o przypadki użycia dla tech blockchain 🙂

Zobaczymy jak to się będzie rozwijać. Tu cały film.

Andrzej