Cyfrowa Waluta Nadchodzi

Cyfrowa Waluta Nadchodzi

Ostatnio uczestniczyłem w  wydarzeniu Consensus Distributed (znana jako konferencja Coindesk organizowana w NY, acz w tym roku była wirtualna i darmowa!). Wśród róźnych interesujących tematów dotyczących przedsięwzięć w branży blockchain i kryptowalut, program był pełen tematów CBDC i tematów typu “libra coin”

Wśród różnych wariantów i propozycji przedstawiciel Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS, czyli swoistego rodzaju Bank Centralny dla Banków Centralnych) omawiał obecne podejście banków centralnych do projektowania i wdrożenia walut cyfrowych (pośrednie CBDC, bezpośrednie CBDC, hybrydowe). Kto wie, może kiedyś zobaczymy jedną globalną walutę cyfrową dla wszystkich banków centralnych? (przynajmniej tak interpretuję zaangażowanie BIS w te dyskusje).


Jeśli przegapiłeś konferencję Consensus Distributed, nie martw się, oto dokument przedstawiany tam przez BIS.

Czy scenariusz globalnego CBDC jest prawdopodobnym scenariuszem, czy nie – czas pokaże. Możemy mieć tylko nadzieję, że będzie to dobrze zaprojektowane narzędzie.

Poczekaj. Dobrze zaprojektowane ? Co to właściwie znaczy? 

 • Dbające o prywatność.
 • Sprawiedliwa dystrybucja.
 • Podaż odporna na manipulacje.
 • Szybkie, tanie i bezpieczne transakcje.
 • Anonimowe transakcje dostępne jako opcja
 • Zbudowane na zdecentralizowanej infrastrukturze.
 • a jednocześnie spełniające skomplikowane wymogi regulacyjne.

Cóż, może to marzenie, ale mam nadzieję, że jeśli zobaczymy CBDC lub inną formę hybrydowych walut komercyjnych / państwowych / korporacyjnych na pewnym etapie, będą one zgodne z powyższą listą. Istnieją przykłady krajowych walut cyfrowych, które część z tych zasad respektują = SOV dla Wysp Marshalla, opearty o Algorand.

JAKIE ZAŁOŻENIA STOJĄ ZA SOV?

SOV to waluta cyfrowa. Każda transakcja jest przechowywana w łańcuchu bloków, zapewniając przejrzystość, bezpieczeństwo i niezawodność.

 • SOV jest wydawany i nadzorowany przez rząd , co pozwala na jego regulacje oraz zgodność z międzynarodowymi wytycznymi w tym temacie.
 • Jednocześnie dane użytkownika są prywatne  i nie są publikowane w łańcuchu bloków. Wszyscy użytkownicy muszą zostać zweryfikowani przed dokonaniem transakcji za pomocą SOV, ale proces weryfikacji jest zdecentralizowany i przekazany do sieci weryfikatorów (SOV Trust Network). Weryfikatorzy to zdecentralizowane podmioty, które rejestrują nowych użytkowników SOV w ramach procesu weryfikacji i kontroli tożsamości. Użytkownicy, którzy ukończą proces, otrzymują SOV ID i mogą dokonywać transakcji za pomocą SOV.
 • W momencie uruchomienia sieci powstanie 24 miliony jednostek SOV . 40% z nich będzie dostępnych w sprzedaży dla ludzi na całym świecie.
 • Każdego roku podaż SOV wynosić będzie 4% rok do roku . Poziom ten został wybrany w celu stymulowania gospodarki, a jednocześnie utrzymania długoterminowej stabilności tej waluty. Podaż jest kontrolowana algorytmicznie, więc nie można tu manipulować inflacją . 
 • Inflacyjny przyrost SOV jest dystrybuowany do posiadaczy SOV i górników czyli całkowicie odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych systemów finansowych.
 • SOV będzie kompatybilny z walutami cyfrowymi innych krajów,  jako część globalnego ekosystemu .

Ciekawe, że SOV opublikował również WhitePaper – poczytaj, dowiedz się więcej, zbuduj własną opinię.

Tu znajdziesz tekst mojego wywodu w tym temacie.