Dołącz Węzeł!

Dołącz Węzeł!

Do tego wpisu zachęciła mnie infografika człona społeczności, która bardzo fajnie opisuje architekturę sieci Algorand. Generalnie istnieje kilka możliwych węzłów w ramach tej sieci i każdy może do niej dołączyć. Może się zachęcisz..?

Dołączenie do ekosystemu Algorand w formie prowadzenia węzła przekaźnikowego lub w formie prowadzenia węzła uczestniczącego w Protokole Konsensusu, jest jednym z lepszych pomysłów, który pozwoli dalej decentralizować sieć!

Sieć Algorand obsługuje dwa typy węzłów, jednocześnie optymalizując przepływ transakcji i decentralizację: węzły przekaźnikowe (Relay Nodes) i węzły uczestniczące w konsensusie (Participation Nodes). Różnica między tymi węzłami polega na konfiguracji, więc konfigurując węzeł partycypujący (w konsensusie), z łatwością możemy go przekształcić do pełnego węzła przekaźnikowego.

Węzły przekaźnikowe (Relay Nodes) służą jako węzły sieciowe i utrzymują połączenia z innymi węzłami. Węzły te mają wysokowydajne łącza sieciowe, które pozwalają na wydajne ścieżki komunikacyjne, ostatecznie redukując czas komunikacji i przesyłania wiadomości w całej sieci. Węzły przekaźnikowe najczęściej będą zlokalizowane przy dostawcach usług internetowych, aby skrócić czas propagacji wiadomości. Każdy może prowadzić węzeł przekaźnikowy – i jest to zdecydowanie mile widziane.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak uruchomić węzeł przekaźnikowy.

Węzły uczestniczące w konsensusie (Participation Nodes) są połączone z węzłami przekaźnikowymi. Działają jako agent użytkownika w systemie. Autoryzowane kluczem uczestnictwa (participation key), węzły te odgrywają zasadniczą rolę w protokole konsensusu Algorand, a mianowicie proponują bloki oraz głosują nad wyprodukowanymi blokami w imieniu użytkownika, w ramach protokołu konsensusu. Węzłyte mogą reprezentować dowolną liczbę użytkowników, pod warunkiem, że zostaną w nim zarejestrowane odpowiednie klucze uczestnictwa dla każdego z użytkowników. Podobnie jak w przypadku węzłów przekaźnikowych, każdy może hostować taki Participation Node.

Dla Kogo?

Generalnie na pewno dla osób bardziej technicznych. Dla administratorów systemów, dla przyszłych operatorów stake-pooli, dla osób lub instytucji które na bazie Algorand chcą zbudować swój produkt lub biznes i w związku z tym chciałby by (wskazane było by) aby prowadziły własny węzeł, miały dostęp do własnej wersji księgi transakcji i być może pomagały w konsensusie.

Również dla Developerów, którzy w ten sposób uzyskają dostęp do pełnej funkcjonalności infrastruktury Algorand.

Jeśli jesteś nowy w temacie infrastruktury i blockchain, a ciągle chciałbyś się dołączyć do tego ruchu, to istnieje inny, prosty sposób na uruchomienie węzła i dołączenie do sieci Algorand – partnerzy od infrastruktury. Algorand ma kilku partnerów, którzy oferują węzeł jako usługę. Poniżej znajdziesz ich strony. Zwykle łączy się to z kosztami. Koszty, dają natomiast wygodę! 🙂

Jeśli temat Cię zaintrygował to TUTAJ ZNAJDZIESZ bardziej techniczny opis tematyki architektury i węzłów.