Gamingujemy, czyli Bloki, Łańcuchy i Algosy!

Gamingujemy, czyli Bloki, Łańcuchy i Algosy!

Ostatnimi czasy znowu powróciłem do swoich korzeni – gry komputerowe. Tak zaczynałem swoją “Przygodę z IT”, jak za pewne spora część osób 🙂 Od kilkunasu lat nie jestem już aktywnym graczem, ale blockchain pokierował mnie i w tą stronę, ponownie.

Przyznam że dotychczas dość sceptycznie (albo w zasadzie powinienem napisać z nutką ignorancji) odnosiłem się do wykorzystania blockchaina w gamingu. Pewnie dlateg,o że sam już graczem nie jestem, bez większej refleksji moje zaszyte przekonanie było takie, że jest to przestrzeń, w której blockchain jest / będzie aplikowany na siłę.

Wygląda, że byłem w błędzie.

Natrafiwszy na trop BGA (Blockchain Game Alliance) przy okazji jak Algorand dołączył do BGA, ponownie zainteresowałem się branżą. Nie tylko okazało się że wiele zacnych firm już tam jest (Atari, Ubisoft, Consensys) ale również że problemy które ma ta branża, jak najbardziej zasługują na blockchain, który być może pomoże je zaadresować.

A sama branża gier... o tak.. zmieniła się przez ostatnie lata..

Przemysł Gier komputerowych, to olbrzymi biznes w dzisiejszych czasach. Wielkość tego biznesu szacowana na na $140B-$150B rocznie i jest on na bardzo agresywnym kursie wzrostowym.

Szacuje się że na przestrzeni następnych kilku lat wielkość tej branży może się jeszcze podwoić, osiągając zawrotną wartość $300B w okolicach 2025r. Dodatkową perspektywę na ten temat daje fakt, że już obecnie mamy 2.5 miliarda graczy na świecie. Co trzecia osoba na świecie jest graczem! Weźmy też pod uwagę, że gaming uchodzi za branżę najbardziej innowacyjną, zwykle pierwszą jeśli chodzi o adopcję wszelkich nowinek technologicznych.

Popełniłem ostatnio artykuł, w którym przyglądam się jakie obszary można adresować blockchainem w tym przemyśle:

  • tokenizacja assetów (via NFTs)
  • demokratyzacja platform (jako odpowiedź na centralizację przez gigantów jak Google Stadia czy Apple Arcade)
  • token użytkowy zasilający otwarte ekosystemy,
  • interopracyjność, czyli wymienność aktywów, przedmiotów artefaktów i ich wartości pomiędzy różnymi grami
  • wynisienie gier do roli Platform Społeczonościowych kolejnej generacji

Dla Tokeny.PL rozwijam dość szczegółowo ten wątek w poniższym artykule.

Blockchain, Tokenizacja, Smart kontrakty.. świetnie nadają się do realizacji wszystkich powyższych celi. To od nas zależy czy się zaangażujemy i pomożemy rozwijać tą nową technologię w kierunku, który sprawi że świat w którym żyjemy będzie trochę ciekawszy. Możliwe, że czeka nas barwny świat gier, możliwe, że czeka nas cyfryzacja i inwigilacja.

O tym w jaki sposób Algorand umożliwia włączenie się do ekosystemu blockchain, pisałem szeroko w serii artykułów. Ich podsumowanie znajdziesz tu.

Jeśli coś z tego Ciebie zainteresowało, daj znać.

Andrzej_0xa0.