InsurTech, czyli idą zmiany w ubezpieczeniach

InsurTech, czyli idą zmiany w ubezpieczeniach

Algorand i Attestive połączyli siły, by zbudować innowacyjne rozwiazanie dla branży ubezpieczeniowej. Pełny artykuł, w którym rozwijam ten temat znajdziecie na tokeny.pl natomiast zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrzebuje długich wywodów pisanych, więc poniżej umieściłem film, w którym omawiam te treści.

Dodatkowo, kilka słów omówienia, żeby dać zastrzyk informacji i szerszej perspektywy, w pigułce.

Attestive + Algorand = produkt InsureTech

Attestiv  buduje technologię, która ma umożliwić cyfrową transformację w branży ubezpieczeniowej, pozwalającą między innymi zaadresować problem oszustw związanych z ubezpieczeniami (obszar szacowany na ponad 40 miliardów dolarów – w samych Stanach Zjednoczonych)

Technologia Attestiv umożliwia sprawdzanie poprawności multimediów cyfrowych (zdjęć, filmów i dokumentów), danych z czujników oraz różnych metadanych, przy użyciu rozwiązania AI, w czasie rzeczywistym, lub za pomocą zaawansowanej analizy kryminalistycznej, post-factum.

Dane związane ze zdarzeniem ubezpieczeniowym, są przetwarzane przez platformę Attestiv  i stają się odporne na manipulacje, dzięki procesowi „odciska palca”, czyli unikalnej reprezentacji zasobów medialnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć przyszłe zmiany w danym zasobie, przez co manipulacja raz sprawdzonych (przez AI) mediów, staje się niemożliwa. Znaczniki takich danych są następnie przechowywane na blockchainie w postaci hashy. Blockchain zapewnia, że dane nie zostaną zmienione w stosunku do oryginalnej postaci.

Attestiv przeprowadziła dość dogłębne badania, ostatecznie wybierając Algorand jako platformę blockchain .

Jak to działa po co tu blockchain?

Attestiv w szerokim zakresie wykorzystuje technologię AI, w celu sprawdzania autentyczności i integralności mediów i danych, ważnych z punktu widzenia ubezpieczeń. 

Jeden z ich produktów to aplikacja do  auto-inspekcji danej szkody i działa w następujący sposób.

# 1 Przechwytywanie

Utrwalamy obrazy wideo, dokumenty lub dane z urządzeń mobilnych, kamer samochodowych, dronów czy systemów monitoringu. Utrwalenie danych odbywa się  w sposób manualny za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub też automatycznie i jest zasilone do Attestive przez interfejs API.

InsureTech

# 2 Importowanie

Attestiv może importować istniejące zasoby medialne pochodzące z zaufanego źródła, lub takie, które poddane zostały analizie kryminalistycznej w celu sprawdzenia czy nie zostały zmanipulowane. 

# 3 Odcisk palca

Attestiv wykorzystuje dane i metadane, które mogą obejmować znacznik czasu, identyfikator zdjęcia, identyfikator urządzenia, lokalizację geograficzną i pogodę, aby utworzyć bezpieczny odcisk palca dla danego obiektu. Ten odcisk palca staje się unikalną reprezentacją zasobu medialnego, podobny do odcisku palca człowieka i może być użyty, by identyfikować przyszłe zmiany do danego zasobu.

 #4 Składowanie (Blockchain)

Attestiv przechowuje wspomniany odcisk palca w zaszyfrowanym formacie, zabezpieczonym przed manipulacją dzięki możliwościom, które daje blockchain. Same zdjęcia, czy też filmy nie muszą być przechowywane wraz z odciskiem palca i zazwyczaj są gromadzone w innym, bezpiecznym miejscu. W takim przypadku można zachować niezbędne bezpieczeństwo i prywatność, a jednocześnie udowodnić autentyczność danego zasobu w dowolnym momencie.  

W tym miejscu do gry wchodzi łańcuch bloków Algorand.  Dane cyfrowe są przechowywane w łańcuchu bloków, aby zapewnić ich niezmienność i publiczną weryfikowalność. Ponadto, wykorzystując blockchain Algorand, uzyskujemy niskie koszty operacyjne (w porównaniu do innych blockchainów).

# 5 Zatwierdzanie

Następuje weryfikacja w czasie rzeczywistym, i natychmiast otrzymujemy informacje czy obraz lub wideo są autentyczne lub czy zostały zmienione. Attestiv używa AI do weryfikacji; może potwierdzić, że zdjęcie lub film jest autentyczny, nawet jeśli został ponownie zapisany w innym formacie lub w innej rozdzielczości.

Zasadniczo blockchain może pomóc w wyeliminowaniu duplikacji w gromadzeniu i prowadzeniu rejestrów dla działu ubezpieczeń. 

W tym momencie to już brzmi interesująco, ale moim zdaniem – jest to dopiero pierwszy krok, na znacznie dłuższej drodze, którą podążają przyszłe przypadki użycia dla blockchain..

Myślę, że najpierw musimy zobaczyć blockchainizację (hmm..może kiedyś powstanie takie słowo :)) mediów, dokumentów ale i innych zasobów świata rzeczywistego. Następnie demokratyzację AI i interoperacyjność różnych łańcuchów bloków i zdecentralizowanych sieci, aby takie przypadki użycia, jak produkt Attestiv / Algorand, mogły uzyskać jeszcze bardziej ekscytujący wymiarWszystko polega na usuwaniu lub minimalizowaniu tarć między światem wirtualnym, światem finansowym, przedmiotami z realnego świata oraz przepływem informacji w tych ekosystemach.

Tą szerszą perspektywę, jak to może wyglądać właśnie na przestrzeni dekady lub dwóch omawiam w powyższym filmie oraz w poniższym artykule.

dajcie znać jak Wy to widzicie 🙂

Diamenty czy Węgiel?

Andrzej