Monerium: gotowi na CBDC

Monerium: gotowi na CBDC

Debata publiczna w Europie wokół CBDC została reaktywowana w ostatnich tygodniach. Szefowie finansów ze strefy euro stwierdzili, że potrzeba większego reżimu, aby kontrolować waluty cyfrowe i powstrzymać prywatne inicjatywy, takie jak Libra Facbooka, przed ich wpływem na stabilność finansową.

Zapewne Komisja Europejska w najbliższej przyszłości przedstawi wniosek ustawodawczy w tej sprawie, a Europejski Bank Centralny wkrótce będzie debatować, czy EU powinno stworzyć własną walutę cyfrową.

To skłoniło mnie do dokładniejszego przyjrzenia się najnowszym osiągnięciom Monerium w tym temacie, zawłaszcza że w styczniu 2020 roku dowiedzieliśmy się, że Monerium i Algorand zawarły partnerstwo w celu emisji pieniądza elektronicznego na bazie protokołu Algorand.

Przyjrzyjmy się temu tematowi bardziej szczegółowo:

  • Co to jest monerium?
  • Czym różnią się od Stablecoinów?
  • Dlaczego potrzebują Algoranda?

Platforma Algorand, jest idealna dla przypadków DeFi, ale jest również ukierunkowana na przyciąganie przypadków użycia CBDC, więc kooperacja Monerium i Algorand w tym zakresie, również biorąc pod uwagę przyspieszenie rozmów CBDC w Europie, jest naprawdę fascynującym tematem.

Monerium – co To takiego?

Monerium to firma zajmująca się technologią finansową, która koncentruje się na stworzeniu platformy do programowaniu i emisji waluty cyfrowej, i być może jest pierwszą na świecie firmą która uzyskała zgodę do emisji e-pieniędza na blockchianie.

Monerium jest autoryzowanym przez EBC dostawcą pieniądza elektronicznego operatego o blockchain. Obecnie jest w stanie obsłużyć e-pieniądze dla UE, Islandii, Norwegii i Liechtenstein, operując takimi walutami jak USD, EUR, GBP i Korona Islandzka.

Korzystając z pieniądza elektronicznego emitowanego przez Monerium, osoby fizyczne i firmy mogą przechowywać i wysyłać programowalną cyfrową walutę online bez korzystania z tradycyjnych instytucji finansowych i dostawców płatności. Tworzą platformę do digitalizacji walut fiducjarnych, przechowując fiat w bankach powierniczych (Custody), ale dając im funkcje i zalety pieniądza cyfrowego (np. szybkość transakcji, programowalność, nie zależność od stref czasowych czy godzin otwarcia instytucji)

Dlaczego potrzebują Algoranda?

Algorand usuwa bariery techniczne, które przez lata utrudniały wejście blockchain do mainstream: decentralizacja, skalowalność i bezpieczeństwo.

Kompleksowe funkcje inteligentnych kontraktów Algorand umożliwiają tworzenie rozwiązań DeFi i aplikacji dApps, które można skalować do miliardów użytkowników, milionów transakcji dziennie, przy niewielkich opłatach transakcyjnych.

Jeśli chodzi o płatności cyfrowe, powinniśmy się przygotowywać na ogromną skalę dziennego wolumenu transakcji, a wolniejsze i mniej skalowalne platformy inteligentnych kontraktów, takie jak Ethereum, nie poradzą sobie z tym.

Monerium chce pozostać niezależnym od technologii, stąd dywersyfikacja od Ethereum do Algorand. Algorand jest już dziś zdolny obsłużyć 1k trx / sec (oczekiwany wzrost do 10k trx / s na początku 2021). Dodatkowo Algorand daje transakacje o koszcie 0.001 Algo token za trx = co jest kilkaset razy taniej niż w przypadku Ethereum.

Dzięki wielu pakietom SDK oraz wysokiej jakości dokumentacji i tutoriali łatwo jest rozpocząć tworzenie na bazie Algorand, więc za pewne obie firmy zmontują tu coś ciekawego jeśli chodzi o cyfrowy pieniądz.

Temat znacznie szerzej omawiam w poniższym materiale video.

Zapraszam