Nagroda dla Silvio Micali

Nagroda dla Silvio Micali

Założyciel Algoranda, Silvio Micali, to z najbardziej szanowanych autorytetów w dziedzinie kryptografii i technologii. W zeszłym tygodniu został odznaczony przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako laureat nagrody Innovation dla start-upów technologicznych za granicą, co jest świadectwem jego pracy w Algorand oraz prestiżowej kariery naukowej na MIT.

Profesor Micali został doceniony za swoje postępy w technologii blockchain, a także za kontakt z włoskimi studentami, którzy przyjeżdżają na studia na amerykańskich uniwersytetach.

Podczas ceremonii wręczenia nagród podkreślono ścisłą współpracę między Włochami a USA w dziedzinie nauki, technologii i innowacji. Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wykazało się zaangażowaniem we wspieranie zdrowej i spójnej społeczności Włochów za granicą.

Prezentacja nagrody Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale (MAECI) za nagrodę Technology Start Up Award:

Algorand to platforma oparta o blockchain, która umożliwia szereg funkcjonalności, między innymi:

  • Smart Kontrakty na warstwie-1, czyli bardzo bezpieczne, szybkie a jednocześnie tanie podejście do konceptu smart-contracts. Więcej na ten temat rozpisuję tutaj.
  • Algorand Standard Assets, czyli możliwość generowanie tokenów, które są zbudowane na bazie protokołu Algorand, będąc wbudowane w warstwę-1, oraz czerpią korzyści z bezpieczeństwa i szybkości tej warstwy. Tu więcej na ten temat.
  • Atomic Transfers, czyli podejście do transakcji w sposób integralny, atomowy. Możliwość przenoszenia własności wielu assetów, tokenów, na raz, w taki sposób, że albo wszystkie z nich są transferowane, albo żaden. O tym co to są za funkcje i jakie otwierają możliwości, pisałem między innym w tym artykule.
  • Język TEAL, czyli język programowania, który zespół Algorand zaprojektował i zbudował,  uczynił go natywnym językiem dla swojej platformy. Język ten jest nie kompletny w rozumieniu Turinga, i jest to jego mocną stroną. Dlaczego? Tutaj podaję szereg argumentów.
  • Algorand Co-Chains, czyli prywatne łańcuchy oparte o protokół Algorand, które jednocześnie mogą się komunikować z innymi prywatnymi łańcuchami, jak i z łańcuchem publicznym Algorand. Jest to interoperacyjność wewnątrz ekosystemu Algorand. Uwaga! to nie wszystko, czeka nas również niebawem interoperacyjność z platformami, które mają inny protokół konsensusu, takimi jak Ethereum.

sporo z tych tematów omawiam na moim kanale YouTube