POKT i Algorand

POKT i Algorand

Dowiadujemy się, że Algorand zrobił kolejny, bardzo ważny krok na drodze integracji z platformą, która uczyni życie developerów prostszym.

W lipcu Algorand ogłosił że Pocket Network, czyli zdecentralizowana platforma do tworzenia aplikacji na fundamencie blockchain , będzie natywnie obsługiwać sieć Algorand.

Dzięki AlgoSDK, Algorand będzie pierwszym blockchainem, który odpytywać będzie protokół Pocket API. Ten API łączy programistów ze zdecentralizowaną siecią Pocket (dostawcy infrastruktury), obniżając w ten sposób barierę dla wejścia developerów, do świata blockchain.

Programiści mogą spodziewać się nawet 10-krotnego obniżenia kosztów w porównaniu do scentralizowanych alternatyw.

Pocket Network to startup tworzący uniwersalny, zdecentralizowany protokół API dla blockchainów. Udostępnia API, która w sposób zdecentralizowany daje dostęp do wielu blockchainów i ich funkcjonalności, dając programistom możliwość płacenia jedynie za faktycznie wykorzystanie sieci, czyli im więcej zapytań będą generować tym więcej zapłacą i vice versa. Pocket używa natywnej kryptowaluty (POKT) do tworzenia wolnego rynku między dostawcami węzłów, którzy obsługują pełne węzły, a programistami, którzy chcą korzystać z danych zawartych na blockchainie.

Polecam ten film, by zrozumieć istotę zagadnienia.

Działą to mniej więcej w ten sposób, że programista może tworzyć mobilne aplikacje (IOS SDK, Android, JS) która za pomocą zdecentralizowanej sieci Pocket i jej węzłów przekaźnikowych, wywołują konkretne funkcje z różnych blockchainów takich jak Algorand, Tezos, Ethereum czy Aion. Cały model ekonomiczny jest utrzymywany dzięki Tokenowi POKT, czyli programista “płaci” tym tokenem za wykorzystanie sieci, poprzez Staking. Im więcej stejkuje POKT tokens tym większą przepustowość dostanie od dostawców.

Z drugiej strony operatorzy węzłów zarabiają dzięki uczestniczeniu w zdecentralizowanej sieci POKT, która przekierowuje requesty od programistów do odpowiednich węzłów poszczególnych blockchainów, biorąc pod uwagę ich jakoś, szybkość i dostepność. Dzięki temu developer dostanie dostęp do węzłów, które oferują dobrą jakoś i szybkość, a węzły o słabych parametrach zostaną wykluczone z sieci, dzięki mechanizmom rutującym POCKET Network.

Temat jest obiecujący, gdyż programiści zyskują:

  • jedno miejsce z dostępem do wielu sieci (Algorand, Tezos, Ethereum, Aion itd..), więc nie muszą się frapować jak dostać się do poszczególnych sieci by zbudować aplikację wielo-blockchainową
  • elastyczny model kosztowy, dopasowany poziomu wykorzystania zasobów sieci. Jeśli ilość zapytań generowana przez daną aplikacje będzie rosła, twórca może zwiększyć dostępną przepustowość.
  • Narzędzia, która ułatwią im dostęp i naukę programowania na blockchain.

W poniższym filmie omawiam bliżej tą tematykę.

Zapraszam.

Andrzej