STEJK_ować… tylko po co?

STEJK_ować… tylko po co?

Czym jest Staking?

W dużym uproszczeniu: sieci blockchain i transakcje na tych sieciach się dokonujące, zabezpieczane są przez rozproszone węzły danej sieci. Węzły – aby być uprawnione do uczestnictwa w procesie zabezpieczania sieci, muszą w jakiś sposób się “uwierzytelnić”, zwykle poprzez wniesienie swojego “wkładu” w takiej czy innej formie. Ponosząc swojstego rodzaju „koszt”, potwierdzają pozytywne zamiary węzła. Dwa najpopularniejsze sposob by to osiągnąć to:

  • PoW (Mining / aka Kopanie), czyli dedykowanie mocy obliczeniowej (hash power) do rozwiązania skomplikowanych zagadek matematycznych (tego rodzaju mechanizm jest wykorzystywany np.  w sieci Bitcoin, Ethereum czy Monero)
  • PoS (Staking / aka Stejkowanie), czyli zdeponowanie aktywów danej sieci do specjalnie wydzielonej przestrzeni (np smart-kontraktu), celem potwierdzenia swoich pozytywnych zamiarów (tego rodzaju mechanizm jest wykorzystywany np. w  Algorand, Tezos czy OAN)

Taki węzeł następnie, może brać udział w zabezpieczeniu sieci, dokonując weryfikacji transakcji, czy budując i zatwierdzając bloki, w których te transakcje są zapisywane. W zamian za tą pomoc, jest wynagradzany w postaci natywnych coinów, które funkcjonują w ramach danej sieci (tu ALGO). 

O samym stejkingu można byłoby napisać dużo więcej, tu jedynie chciałem nakreślić, że stejking jest to praca na rzecz bezpieczeństwa, a za pracę należy się płaca.

Andrzej_0xa0 😉

Udział w mechanizmach zabezpieczania sieci opartych o PoS (staking) jest zwykle dużo prostszy niż w sieciach typu PoW (mining), a na przykładzie Algorand widać, że proces ten może być bajecznie prosty.

Polecam Ci film tego gościa, on dość prosto omawia jak możesz zacząć stejkować ALGO tokens przy użyciu swojego własnego telefonu.

hmmm.. ten gość to ja.. ale autoreklama. Masakra 😉

Andrzej_0xa0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *