Staking ALGOs

Staking ALGOs

Ostatnio oddałem się refleksji na temat różnych sposobów zabezpieczania sieci, PoW.. PoS.. itd..

No i dochodzę do wniosku, że niewiele się mówi o tym czym jest sam stejking. W internecie znajdziesz sporo informacji, że w ten sposób możesz zyskać pasywny dochód (to jest częściowo prawda..), acz relatywnie niewiele się pisze, skąd te pieniądze się biorą i czemu (czy?) to się opłaca obu stronom?

Jaki benefit stejking niesie dla sieci blockchain?

Po co to w ogóle wymyślono?

Czym jest Staking?

W dużym uproszczeniu: sieci blockchain i transakcje na tych sieciach się dokonujące, zabezpieczane są przez rozproszone węzły danej sieci. Węzły – aby być uprawnione do uczestnictwa w procesie zabezpieczania sieci, muszą w jakiś sposób się “uwierzytelnić”, zwykle poprzez wniesienie swojego “wkładu” w takiej czy innej formie. Ponosząc swojstego rodzaju „koszt”, potwierdzają pozytywne zamiary węzła. Dwa najpopularniejsze sposob by to osiągnąć to:

  • PoW (Mining / aka Kopanie), czyli dedykowanie mocy obliczeniowej (hash power) do rozwiązania skomplikowanych zagadek matematycznych (tego rodzaju mechanizm jest wykorzystywany np.  w sieci Bitcoin, Ethereum czy Monero)
  • PoS (Staking / aka Stejkowanie), czyli zdeponowanie aktywów danej sieci do specjalnie wydzielonej przestrzeni (np smart-kontraktu), celem potwierdzenia swoich pozytywnych zamiarów (tego rodzaju mechanizm jest wykorzystywany np. w  Algorand, Tezos czy OAN)

Taki węzeł następnie, może brać udział w zabezpieczeniu sieci, dokonując weryfikacji transakcji, czy budując i zatwierdzając bloki, w których te transakcje są zapisywane. W zamian za tą pomoc, jest wynagradzany w postaci natywnych coinów, które funkcjonują w ramach danej sieci (tu ALGO). 

O samym stejkingu można byłoby napisać dużo więcej, tu jedynie chciałem nakreślić, że stejking jest to praca na rzecz bezpieczeństwa, a za pracę należy się płaca

Tu płynnie przechodzimy do tematu dlaczego stejking jest opłacalny dla obu stron.

  • Stejker dostaje pasywny dochód, natomiast,
  • Sieć blockchain zyskuje zwiększone bezpieczeństwo.

Rozwijam ten temat dalej w tym artykule, gdzie przyglądam się tematyce STEJKINGU:

  • Czym jest Stejkowanie?
  • Jak założyć Mobilny Portfel Algorand?
  • Jakie są metody zabezpieczania sieci i co do tego ma Stejkowanie?
  • Po co stejkować – benefity i zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *